top of page

Арабіка VS робуста. Чи є альтернатива?

Ще донедавна, коли культура кави в Україні тільки зароджувалась, все було просто: приходиш до кав'ярні, просиш каву і тобі дають каву. Сьогодні ж існує таке різнобарв'я кавових напоїв, додатків до кави, ступенів обжарки й технік приготування, що лише на вивчення меню поважної кав'ярні можна витратити з півгодини. Але найбільше людину не знайому з тонкощами справи лякає оте заклинання: “Вам арабіка чи робуста?”


Оскільки сорт кави має ключове значення для її смаку, давайте розберемось чим відрізняються її види, аби наступного разу ви розуміли, про що свідчить фраза “У нас 100% арабіка!” і могли на новому місці без вагань вибрати каву, яка вам буде до смаку.


zerno-kavy

Старший брат — арабіка


Достеменно невідомо, хто і коли відкрив тонізуючі властивості кави. Є легенда про те, що каву почали вживати ще у IX столітті, але підтверджені джерела датують першу згадку про кавовий напій XV століттям в літописах суфійських монастирів Ємену. Батьківщиною кавового дерева визнано Ефіопію, де й донині вирощують одні з найкращих сортів Coffea Arabika — арабіки. Саме від неї бере початок історія кавового напою.


А що ж з робустою? Цей непримхливий вид кавового дерева Coffea Canephora було відкрито в Уганді тільки у XIX столітті, коли арабіку пив уже весь світ. Робуста швидко завоювала популярність через свою стійкість до погодних умов та простоту вирощування. Тому цей вид вважається найліпшим для масового виробництва, в тому числі для розчинної кави.Принципова різниця у властивостях готового напою


Хоча робусті відводять роль другого плану і виробляється її лише 30% від загального обсягу кави у світі, проте вона має своїх прихильників. Головна причина — відмінності смакових якостей напоїв з робусти й арабіки.


Арабіка

Через високий вміст у зернах ефірних олій має більш виражений аромат з десертними й фруктовими нотами та яскравий смак, який залежно від сорту варіюється від солодкого м'якого до різкого терпкого. Містить менше кофеїну, проте більш солодка на смак. Особливістю арабіки вважається її висока кислотність, як наприклад у нашої П'яної вишні. Дійсно, кислота — це точна ознака арабіки, проте не вся арабіка кисла. Наприклад, Французька ваніль має насичений ніжний смак, а Апельсин в шоколаді взагалі видає нетипову гірчинку. У цьому і цінність арабіки — у різноманітті. Як правило, арабіка дещо дорожча, що обумовлено складністю її вирощування.


Робуста

Кава сорту робуста більш міцна через вищий вміст кофеїну, проте в ній менше солодкості й кислоти. Робусту зазвичай відрізняють за її вираженою гірчинкою. Для когось гіркота є найпривабливішою рисою робусти, а когось навпаки дратує, адже не дає насолодитись смаком та ароматом кави, які і так менш яскраві, ніж у арабіки. Дешевизна вирощування й неоднозначність смаку значно знижують ціну на робусту в порівнянні з арабікою.


Серед затятих кавоманів арабіка все ж вважається більш благородним напоєм, який свято шанують за специфіку вирощування та традиційний багатовіковий смак, яким насолоджувались ще у XV столітті.


zerno

Третього не дано?


Можна довго сперечатися, що краще: робуста чи арабіка, проте ключовими все одно залишаються особисті вподобання. Окрім моносортів, можна безкінечно експериментувати ще й з блендами (сумішами видів і сортів кави) у різних пропорціях. Крім того, не так давно на ринок кави непомітно й тихо увійшли ще декілька нових перспективних видів.


Ліберика

Просте у вирощуванні дерево швидко увійшло у промисловість деяких країн. Хоча і має насичений аромат, через тьмяний смак використовується лише у сумішах сортів.


Ексцельса

Підвид ліберики вкрай стійкий до зовнішніх факторів, проте через відсутність яскравого смаку й аромату не підходить для приготування напою. Використовується лише для селекції нових сортів.


Стенофіла

Має унікальний та ще більш виражений смак, ніж арабіка. Проте поки майже не використовується у виробництві через складність вирощування.


В статті про відмінності кави з різних регіонів ми розказували, що однієї тільки арабіки можна знайти безмежну кількість відтінків. Якщо ж моносорти ви вже вивчили достеменно, у нашому магазині для вас знайдуться оригінальні бленди декількох сортів арабіки на будь-який смак.

コメント


bottom of page