top of page

Розмір має значення: особливості різного помелу кави

Нерідко буває, що купуєш каву в зернах в улюбленій кав'ярні або за рекомендацією друзів, але під час самостійного приготування щось йде не так. Здається, ніби смак не той, не вистачає насиченості, а в ароматі відкриваються нові незнайомі ноти. І справа тут не завжди лише у методі приготування. Чи знали ви, що помел кави має для кінцевого результату не менше значення, ніж сорт чи спосіб обжарки? Аби не прогадати і отримати бажаний результат, давайте розберемось як правильно підбирати ступені помелу кави.


coffee-beans

Вплив помелу на смак кави

Існує теза, що чим дрібніший помел, тим міцніша кава, проте це не зовсім вірне твердження. Перед тим як приступити до практики розберемось з теорією.


Кавове зерно має тверду пористу структуру, де в кожній окремій ніші накопичуються ефірні олії та інші розчинні речовини, які вивільняються під час заварювання. Чим більший помел кави, тим більше всередині неї зберігається таких компонентів і, відповідно, для їх розкриття знадобиться більше часу. Така кава призначена для тривалого заварювання, адже при швидкому приготуванні смак не встигає розкритись. Кава дрібного помелу, навпаки, підходить для швидкого заварювання, коли екстракція проходить значно швидше. В обох випадках переварювати каву — погана ідея, адже ви ризикуєте отримати занадто терпкий і гіркий напій. Краще розібратись в специфіці різних методик приготування кави й вірно підібрати помел допоможе наша окрема стаття.


Відповідність ступеня помелу обраному методу приготування дає змогу регулювати нюанси смаку й міцності, отримати максимально насичений напій зі своєрідним ароматом і багатогранним смаком, який можна розкласти на ноти.Вибір помелу кави під ваш метод приготування

Основні ступені помелу кави та варіанти приготування:

  • Грубий помел кави (coarse grind). Розмір частинок до 0,8 мм, тому для приготування необхідно 6-8 хвилин. Ідеальний варіант для френч-пресу, сифону та заварювання в чашці. Час помелу в електричній кавомолці — 7-10 секунд.

  • Середній помел кави (medium grind). Частинки від 0,3 до 0,5 мм заварюються 4-6 хвилин. Найкраще підходять для гейзерних та фільтр-кавоварок, а також в якості універсального варіанту для кавомашин. Тривалість помелу для кавомолки — 10-13 секунд.

  • Дрібний помел кави (fine grind). Розмір частинок — до 0,3 мм. Молоти варто 15-20 секунд. Максимальний час приготування — 4 хвилини. Підходить для аеропресу та турки. Хоча в останній процес приготування значно довший, проте вважається, що дрібний помел додає вареній каві густоти й насиченості.


Додаткові різновиди помелу зерен кави:

  • Надтонкий (pulverized). Так називається найдрібніший помел кави, який за текстурою схожий на борошно. Існує думка, що саме він найліпший для кави по-турецьки. Важливо змолоти зерна рівномірно та максимально швидко, щоб не зник аромат (на що більшість кавомолок не здатні).

  • Тонкий еспресо (fine espresso grind). Ідеальний варіант помелу для еспресо, схожий на йодовану сіль. Якщо ви полюбляєте саме такий кавовий напій, зверніть увагу на сорт Індія плантейшн, який потішить гурманів пряним горіхово-шоколадним післясмаком. Використовується для еспресо-машин.

  • Середньо-тонкий (medium fine grind) і середньо-грубий (medium coarse grind) — проміжні варіанти між основними ступенями помелу, які використовуються в залежності від особистих уподобань. Другий можна спробувати в якості базового для кемексу та крапельної кавоварки.


coffee-grind

Який помел кави вибрати для кавомашини

Ми вже розібрались, що смак кави залежить від помелу та його відповідності методиці приготування. Але ж на що впливає помел кави в кавомашині, якщо методика приготування незмінна?


Налаштування помелу кави в кавомашині допомагає вам індивідуально підібрати відтінки смаку обраного кавового напою. Наприклад, більш міцне з гірчинкою еспресо чи м'який смак латте з ароматною пінкою. До речі, рекомендуємо для прихильників кави з молоком спробувати наш бленд Карамель з вишуканим десертним ароматом.


Варто зазначити, що велику роль грає модель самої кавомашини та її функціональність. Обирати можна і помел, і міцність кави в залежності від налаштувань кавомашини. У першому випадку ми рекомендуємо для початку обрати середній помел, а далі експериментувати, аби визначити, який помел кави кращий для вашої кавомашини. В разі вибору міцності апарат самостійно налаштує необхідний помел зерен кави до типу напою.


Загальноприйняті правила приготування запашної кави рекомендують молоти зерна безпосередньо перед заварюванням, аби кава зберігала максимум ароматичних і смакових речовин і відтінків. Проте якщо у вас немає кавомолки (як окремої, так і в кавоварці чи кавомашині), то на нашому сайті можна вибрати ступінь помелу улюбленого сорту на ваш смак чи під ваші аксесуари для приготування.

Comments


bottom of page